Artėjant jubiliejiniam raliui – Lietuvos automobilių klubo prezidento kvietimas

Rugpjūčio 27-29 dienomis rengiamas tradicinis ralis „Aplink Lietuvą‘2021“ šalies Prezidento Gitano Nausėdos taurei laimėti.

Tai bus eilinis, jau, arba tik 30-tasis ralis, kai jo nugalėtojai vėl džiaugsis garbingiausiu kiekvieno sportininko kolekcijoje trofėjumi – Lietuvos Prezidento taure.

Tačiau nei tokius ralius nuo pat pirmojo rengiančiai seniausiai šalyje automobilininkus jungiančiai visuomeninei organizacijai – Lietuvos automobilių klubui, nei šalies automobilių sportui ar jį kultivuojantiems žmonės šiemetinis ralis „Aplink Lietuvą“ – neeilinis.     

1926 metais įkurtas Lietuvos automobilių klubas (LAK) pažymi garbingą 95-čio jubiliejų, kiek kuklesnis – 90-čio jubiliejus – gaubia patį ralį „Aplink Lietuvą“, kurio ištakos siekia 1931 metus, kai liepos 24 dieną 14 automobilių ir 12 motociklų kolona pradėjo pirmąsias  maratonines lenktynes aplink Lietuvą.

Beje, šią datą Lietuvos automobilių sporto federacija laiko oficialia automobilių sporto šalyje pradžia.

O šiemetinis ralis „Aplink Lietuvą“ – irgi jubiliejinis, 30-tasis gana sudėtingoje, kupinoje skaudžių praradimų ir džiugių atradimų šių ralių istorijoje.

Džiaugiamės galėdami tęsti garbingas LAK kūrėjų – pirmojo LAK prezidento, Kauno burmistro Jono Vileišio, viceprezidento, Prekybos departamento direktoriaus Jono Norkaičio, valdybos narių, inžinierių Anatolijaus Rečkos, Napoleono Dobkevičiaus, Artūro Langės, aviacijos generolo Juozo Kraucevičius bei LAK globėju sutikusio būti Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos tradicijas.

Jų nuveikti darbai išties įspūdingi. Tik ką susikūręs LAK iškart sukėlė nemenką visuomenės susidomėjimą, o vos po dvejų metų jo oficialiais nariais buvo 50, o dar po metų – jau 100 žmonių. Tuometiniais masteliais – labai daug.

Netrukus LAK aplankė ir pirmoji tarptautinė sėkmė. Praėjus vos pusantrų metų nuo klubo įkūrimo su dvejų metų bandomuoju laikotarpiu jis buvo priimtas į Tarptautinę automobilių klubų asociaciją. 1929 metų spalio 13 dieną LAK tapo pilnateisiu šios tarptautinės asociacijos nariu.

Jau per pirmuosius trejus savo veiklos metus LAK išsikovojo ne tik tarptautinį pripažinimą, bet ir nemenką autoritetą Senajame žemyne. LAK prezidentas Jonas Vileišis buvo išrinktas Švedijos ir Danijos karališkųjų automobilių klubų, Šveicarijos, Kubos, Austrijos, Monako ir Brazilijos automobilių klubų, kiek vėliau – ir Norvegijos bei Italijos karališkųjų automobilių klubų garbės nariu.

Tai reiškė ne tik pripažinimą, bet ir tai, kad per palyginti trumpą laiką LAK tapo Lietuvos automobilizmo centru, į kurį krypo visų užsienio šalių suinteresuotų asmenų žvilgsniai. Lietuva buvo įtraukta ir į tarptautinių automobilių lenktynių teritoriją, per ją ėjo net garsiųjų Monte Karlo daugiadienių lenktynių, kuriose dalyvavo ir LAK nariai, trasos dalis.

Neatskiriama LAK veiklos dalimi tapo automobilių bei motociklų pačių įvairiausių lenktynių organizavimas, o svarbiausiu klubo renginiu buvo ir yra jį tebegarsinančios ir dabar tradicinės lenktynės „Aplink Lietuvą” šalies Prezidento taurei laimėti.

LAK jau spėjus išsikovoti deramą tarptautinį pripažinimą viskas staiga nutrūko 1940-ųjų vasarą, okupavus Lietuvą.

Ko gero tik nedaugelis LAK steigėjų ir tuometinių tikrųjų narių tikėjo, jog klubo veikla vėl atgys, vėl bus puoselėjamos ir turtinamos kažkada užsimezgusios tradicijos prabėgus net 65 metams nuo tos liūdnos klubo istorijoje datos.

Tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę imta rūpintis ir LAK veiklos atgaivinimu bei jo narystės tarptautinėse organizacijose, visų pirma – Tarptautinėje automobilių federacijoje (FIA) atstatymu.

Ketvirtąjį ralį „Aplink Lietuvą” LAK surengė 1996 metais, prabėgus lygiai 65-eriems nuo starto, 1931 m. duoto pirmajam tokiam autoraliui. Jo dalyviai, kaip ir prieškario Lietuvoje, varžėsi dėl garbingiausio apdovanojimo – Lietuvos Respublikos Prezidento taurės.

Nuo 1996-ųjų tradiciniai raliai „Aplink Lietuvą“ vyksta kasmet, be pertraukų. Tad rugpjūčio pabaigoje susirinksime jau į 30-tąjį mūsų rengiamą ralį, tokį mielą ir savą, o jo dalyviams, tikėkimės, įdomų ir patrauklų.

Šiemetinis ralis irgi tęsis tris dienas ir nusidrieks per 1000 kilometrų, o jo maršrutai iš Kauno Rotušės aikštės per Kačerginę, Kėdainius, Kaišiadoris, Alytų, Druskininkus, Lazdijus, Marijampolę, Jurbarką, Tauragę, Šilalę, Šiaulius, Joniškį, Žagarę, Pakruojį, Kupiškį, Rokiškį, Visaginą, Ignaliną, Molėtus, Širvintas artės Vilniaus link, kur rugpjūčio 29 d. 15 val. tradicine tapusioje renginio finišo vietoje, S. Daukanto aikštėje priešais Prezidentūrą, ralio laimėtojams bus įteiktas pagrindinis lenktynių prizas – Prezidento taurė.

Gerb. būsimieji ralio „Aplink Lietuvą‘21“ dalyviai, tikiu, kad Jūs puikiai suprantate, jog geriausias būdas paminėti šias garbingas šalies automobilių sportui ir jo puoselėtojams sukaktis – dalyvavimas prestižiniame ralyje.

Kuo anksčiau Jūs apsispręsite ir kuo anksčiau pateiksite paraiškas, tuo lengviau bus organizatoriams padaryti viską, kad renginys patiktų Jums patiems ir Jūsų gerbėjams.

Pagarbiai – Rolandas DOVIDAITIS

Lietuvos automobilių klubo prezidentas     

Back to top button